Nurcan Ələkbərova: Yeni reallıqlar fonunda Naxçıvan
Bəzən bir regionun əhəmiyyətini anlamaq üçün onun xəritədəki yerinə yox, tarix boyu üzləşdiyi taleyə baxmaq kifayətdir. Naxçıvan da məhz belə torpaqlardandır. Bu diyar uzun illər təcrid şəraitində yaşasa da, heç vaxt öz kimliyindən, dövlətə bağlılığından və milli mövqeyindən geri çəkilməyib. Prezidentin müsahibəsində Naxçıvanla bağlı səsləndirdiyi fikirlər də məhz bu gerçəkliyin üzərinə qurulub və regionun Azərbaycan üçün daşıdığı dərin mənanı bir daha ortaya qoyur.
Prezidentin yanaşmasında Naxçıvan sadəcə inzibati bir vahid kimi təqdim olunmur. Əksinə, bu region tarix, siyasət və gələcək strategiyanın kəsişdiyi mühüm bir nöqtə kimi dəyərləndirilir. Müsahibədə səslənən fikirlərdən aydın olur ki, Naxçıvan mövzusu təkcə keçmişə hörmət deyil, həm də gələcəyə hesablanmış aydın dövlət baxışıdır. Milli birlik, ərazi bütövlüyü və regional inkişaf kimi əsas anlayışlar Prezidentin Naxçıvanla bağlı mövqeyində bir-birini tamamlayır və bu mövqeni daha da güclü edir.
Məncə, Prezidentin vurğuladığı əsas məqamlardan biri Naxçıvanın tarixən üzləşdiyi çətinliklərdir. Uzun illər blokada şəraitində yaşamasına baxmayaraq, bu bölgə öz varlığını qoruyub saxlaya bilib. Bu, təsadüfi deyil. Burada yaşayan insanların dözümlülüyü, vətənə bağlılığı və dövlətə inamı Naxçıvanı hər zaman güclü edib. Prezidentin müsahibəsində bu məqamların xüsusi qeyd olunması da məhz buna görədir.
Naxçıvan eyni zamanda müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətinin əsas mərhələlərindən birinin məhz Naxçıvanla bağlı olması bu torpağın tarixdəki yerini daha da önə çıxarır. Prezidentin bu faktı tez-tez xatırlatması, mənim fikrimcə, təkcə tarixi hadisələri yada salmaq deyil, eyni zamanda gənc nəsilə dövlətçilik dərsi vermək məqsədi daşıyır.
Müsahibədə diqqət çəkən digər mühüm məsələ Naxçıvanın geosiyasi əhəmiyyətidir. Prezident açıq şəkildə bildirir ki, bu gün yaranmış yeni reallıqlar fonunda Naxçıvanın strateji rolu daha da artıb. Xüsusilə Naxçıvanın Azərbaycanın əsas hissəsi ilə birbaşa əlaqəsinin təmin olunması məsələsi gələcək üçün olduqca vacibdir. Bu məsələ təkcə nəqliyyatla bağlı deyil, həm də milli birliyin möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Cənab Prezidentin Türkiyə–Naxçıvan əlaqələrinə verdiyi önəm də müsahibədə aydın hiss olunur. Məncə, bu, sadəcə iki bölgə arasında yol məsələsi deyil. Bu, bütövlükdə türk dünyasının birliyinin real təzahürüdür. Naxçıvan bu mənada Azərbaycanla Türkiyə arasında körpü rolunu oynayır və bu rol getdikcə daha da güclənir.
Müsahibədə Naxçıvanın sosial-iqtisadi inkişafı məsələsinə də toxunulur. Prezidentin fikirlərindən belə nəticəyə gəlmək olur ki, blokada şəraitində belə regionun inkişafı üçün ardıcıl və məqsədyönlü addımlar atılıb. Enerji təminatı, ərzaq təhlükəsizliyi, infrastruktur layihələri Naxçıvanın özünü təmin edən bir bölgəyə çevrildiyini göstərir. Məncə, bu, dövlət siyasətinin düzgün qurulmasının bariz nümunəsidir.
Möhtərəm Prezident üçün əsas prioritetlərdən biri də insan amilidir. Naxçıvanda yaşayan insanların sosial rifahının yaxşılaşdırılması, onların normal həyat şəraitinin təmin olunması dövlət siyasətinin mərkəzində dayanır. Təhsil, səhiyyə və məşğulluq sahələrində görülən işlər bunu bir daha sübut edir. Bu yanaşma göstərir ki, regionların inkişafı yalnız statistik göstəricilərlə deyil, insanların real həyatı ilə ölçülür.
Prezidentin müsahibəsində Naxçıvanla bağlı səsləndirdiyi fikirlər bir həqiqəti açıq şəkildə ortaya qoyur: bu torpaq Azərbaycan üçün nə coğrafi məsafə, nə də inzibati statusla ölçülür. Naxçıvan dövlətin yaddaşı, milli iradənin sarsılmazlığının və siyasi ardıcıllığın bariz nümunəsidir. Tarixin ən çətin mərhələlərində belə bu bölgənin Azərbaycanla bağlılığı dəyişməyib və bu bağlılıq bu gün də dövlət siyasətinin əsas dayaqlarından biri kimi qorunur.
Məncə, Prezidentin Naxçıvanla bağlı verdiyi əsas mesaj gələcəyə yönəlib. Bu mesaj ondan ibarətdir ki, Naxçıvan heç vaxt təcrid olunmuş, diqqətdən kənarda qalan bir region olmayacaq. Əksinə, yeni regional reallıqlar fonunda Naxçıvan Azərbaycanın strateji mövqeyini daha da gücləndirən əsas amillərdən birinə çevrilir. Dövlətin siyasi iradəsi, həyata keçirilən layihələr və xalqın inamı birləşdikcə, Naxçıvanın inkişafı bütövlükdə ölkənin gücünü artırır.
Bu baxımdan Prezidentin müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər sadəcə mövcud vəziyyətin təsviri deyil. Bu fikirlər Azərbaycanın gələcək inkişaf istiqamətlərini göstərən aydın mövqedir. Naxçıvan bu mövqedə keçmişin yükü yox, gələcəyin açarı kimi təqdim olunur. Məhz buna görə də Naxçıvanın taleyi ilə bağlı verilən hər bir mesaj cəmiyyətdə güclü inam yaradır və Azərbaycanın sabahına olan əminliyi daha da möhkəmləndirir.