Amil İsrayılov: Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır
Azərbaycan–Serbiya münasibətləri son illərdə sürətlə inkişaf edən və qarşılıqlı etimada əsaslanan strateji əməkdaşlıq nümunələrindən biri kimi diqqət çəkir. Bu əməkdaşlığın mühüm istiqamətlərindən biri də iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi və qarşılıqlı sərmayələrin artırılmasıdır. Hazırda Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olması iki ölkə arasında iqtisadi tərəfdaşlığın yeni mərhələyə yüksəldiyini göstərir.
Azərbaycan son illərdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı və beynəlxalq investisiya layihələrinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm uğurlar əldə edib. Enerji, infrastruktur, nəqliyyat və logistika sahələrində toplanmış təcrübə ölkənin xarici investisiya imkanlarını daha da gücləndirib.
Bu baxımdan Serbiyaya yönəldiləcək sərmayələr yalnız maliyyə yatırımı deyil, həm də texnologiya transferi, müasir idarəetmə təcrübəsi və yeni biznes imkanlarının yaradılması deməkdir. Azərbaycanın strateji investisiya siyasəti regionlararası iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə də xidmət edir.
Serbiya Balkan regionunda mühüm iqtisadi və nəqliyyat qovşaqlarından biri hesab olunur. Ölkənin əlverişli coğrafi mövqeyi, inkişaf edən bazar iqtisadiyyatı və Avropa ilə inteqrasiya prosesi xarici investorlar üçün cəlbedici mühit yaradır.
Azərbaycan sərmayələrinin Serbiyada əsasən enerji, infrastruktur, tikinti, kənd təsərrüfatı və sənaye sahələrinə yönəldilməsi gözlənilir. Bu investisiyalar Serbiyanın iqtisadi inkişafına təkan verməklə yanaşı, regionda yeni ticarət və logistika marşrutlarının formalaşmasına da şərait yarada bilər.
İki ölkə arasında möhkəm siyasi dialoq iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə mühüm zəmin yaradır. İlham Əliyev və Aleksandar Vučić səviyyəsində aparılan müntəzəm görüşlər qarşılıqlı etimadın yüksək səviyyədə olduğunu nümayiş etdirir. Bu siyasi iradə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsini sürətləndirən əsas amillərdən biridir.
Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymaq niyyəti yalnız ikitərəfli münasibətlərin inkişafı ilə məhdudlaşmır. Bu addım Avrasiya və Balkan regionları arasında iqtisadi körpünün möhkəmlənməsinə, yeni ticarət marşrutlarının formalaşmasına və enerji təhlükəsizliyinin güclənməsinə də töhfə verə bilər.
Azərbaycanın Serbiyaya sərmayə yatırmaq planları iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın dərinləşdiyini və iqtisadi əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir. Qarşılıqlı faydaya əsaslanan bu əməkdaşlıq həm regionda iqtisadi sabitliyi gücləndirəcək, həm də uzunmüddətli perspektivdə hər iki ölkənin inkişafına mühüm töhfə verəcək.